August22012

Bakire Kadınlar

Birinin kadını kızdan, kızı bayandan, bayanı da hanımdan ayıran nedir? Aslında hiçbir şey … Birinin kadın olması için evli olması mı gerekir yoksa kız olması için bakire mi?

 Toplumun insanların yaşamları ve tecrübeleri hakkındaki merakını neye boçluyuz? İnsanların dişiler üzerindeki hitaplarını oluşturan faktörler neler peki? Ben bu karmaşaya bir açıklık getiremedim ve kadın olarak kullanmayı tercih ediyorum.

Benim görüşüme göre kız kelimesi genç bir bireye söylenmeli, kadın kelimesi ise yaşı ilerlemiş kişileri de kapsayan durumlarda her yaş için kullanılmalı.

Bayan kelimesi ise sanki bana karşı kibar olma zorunluluğu olan birinin isteksizce kullandığı itici bir kelime. Bunun sebebi Facebook tan kadınlara asılan erkeklerin kullandığı bir hitap kelimesi olarak görüyorum. Bunun sebebi gerçek hayattaki kullanımının baayan şeklindeki telaffuzundan da kaynaklı olabilir.

Keza hanım kelimesi de hoşuma gitmiyor. Sanki erkeğin yanında ezik ve silik kalan bir kadın imajı yaratıyor. Hanım kelimesinde kadın daki güçlü ve dominant imaj yok. Muhtemelen evli ve ailesine bağlı,  ben bilmem beyim bilir mantığıyla hareket eden zayıf bir kişi canlanıyor gözümde. 

Kadın kelimesi ise daha güçlü, bireysel ve bağımsız bir kişi getiriyor gözümün önüne. Fakat bu durumda da 15-16 yaşındaki kişilere kadın kelimesi ağır geliyor.

20 yaşında biri evli ya da dulsa kadın, bekarsa kız oluyor. Olay yaşanan cinsel deneyimdeyse ben size yüzlerce kız görünümlü kadın örneği gösterebilirim.

Erkeklerde sadece “erkek” varken karşı cinsleri için neden bu kadar seçenek var? İnsanları kadınların özelleriyle bu kadar haşır neşir eden ne? 

Bir kadının karşı cinsiyle yaşadıkları onun toplumdaki yerini etkiliyorsa nerede kadın erkek eşitliği?

Bu kadar farkın bulunduğu iki cinste eşitlik söz konusu olamaz. Tanınan hak ve özgürlükler tabii ki adil olmalı fakat kadınların bu kadar istismar edildiği ve özellerinin irdelendiği günümüzde daha fazla değeri hakediyorlar. 

 

Çoğu erkek erken yaşta cinsel zevklere ulaşmayı ve bunu tek bir kişiyle sınırlamamayı ister. Ne kadar çoksa o kadar gurur vericidir onun için. Bir erkeğin en bencil olacağı konudur bu. Karşısındaki kadının hayatını ve namusunu umursamaz. Fakat iş kendi kadınlarına geldiğinde namus polisi kesilir. Hatta evlendiği kişinin ilki olmak isteyenler bile var aralarında.. Biri eşitlik mi dedi? 

Yüzlerine vurduğunuzda herşeyin armut gibi farkında olmalarına rağmen ıhlayıp mıhlayıp bunun toplumun bir getirisi olduğu bahanesinin arkasına sığınırlar. Herşeyin toplumun getirisi olduğu bir yerde birey olmak nerede? Nerede düşünce özgürlüğü? En ufak bir şeyde sürekli birilerini suçlamayı biliyoruz nedense.. Eşlerine karşı bile adil olmayı bilemeyenlerin adalet dilemesine ne demeli?

 Fikirlerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Yayınlamaktan memnun olurum: thezsena@gmail.com 

Page 1 of 1